1. Prijemni ispit za sve upisne programe-smjerove je eliminatoran. U koliko kandidat bude ocjenjen sa negativnom ocjenom iz bilo kojeg sastavnog elementa u sklopu cjelovitog ispitnog programa, ocjeniti ?e se ocjenom nedovoljan (1).

2. Programi i kriteriji za polaganje prijemnog ispita ?e biti objavljeni na oglasnoj tabli i web stranici škole.

3. Prijemni ispit se polaže pred stru?nom tro?lanom komisijom koju imenuje Nastavni?ko vije?e škole za sve upisne programe

– smjerove pojedina?no, kao i za baletni smjer.

4. Ako dva ili više kandidata imaju isti ukupan broj bodova, prednost upisa ima kandidat koji je ostvario ve?i broj bodova na prijemnom ispitu ili kandidat koji ne?e paralelno poha?ati još jednu srednju školu.

5. Na temelju iznimne darovitosti, a koju je kandidat pokazao na prijemnom ispitu koju provodi srednja muzi?ka škola, na prijedlog stru?ne ispitne komisije, prvi razred srednje muzi?ke i baletne škole, može upisati i kandidat koji još nije završio završni IX razred osnovne škole, a koju mora završiti do upisa u naredni razred srednje škole, kao i kandidat koji nije završio završni šesti (VI) razred osnovne muzi?ke škole, bez obaveze završetka iste.

***

Kandidati koji konkurišu na upisni program za zanimanje muzi?ar op?eg smjera (MOS), ne moraju imati završenu osnovnu muzi?ku školu. Program prijemnog ispita obuhvata provjeru muzi?kih sposobnosti u sklopu nastavnog predmeta Solfeggo sa muzi?kom teorijom.

Kandidati koji konkurišu na upisni program za solisti?ki-instrumentalni smjer moraju imati završenu osnovnu muzi?ku školu odgovaraju?eg instrumenta. Prijemni ispit obuhvata instrumentalni program i program nastavnog predmeta Solfeggio sa teorijom muzike.

- Kandidati koji konkurišu na istrumentalni upisni program za violu, moraju imati završenu osnovnu muzi?ku školu instrument-violina i mogu na prijedlog prijemne stru?ne ispitne komisije upisati program za violu, a na program instrumenta kontrabas pod istim uvjetima sa završenom osnovnom muzi?kom školom na srodnom instrumentu.

· Kandidati koji konkurišu na upisni program za solisti?ki smjer - udaraljke, ne moraju imati završenu osnovnu muzi?ku školu.

· Kandidat koji je završio osnovnu muzi?ku školu - instrument iz skupine limenih ili drvenih duva?kih instrumenata, ukoliko je uspješno položio prijemni ispit i na prijedlog stru?ne ispitne komisije, može da upiše program srodnog muzi?kog instrumenta (saksofon, trombon, horna, truba..). Izuzetno nadareni kandidati koji konkurišu na upisne programe za instrumente koji ne egzistiraju u osnovnim muzi?kim školama (oboa, truba, horna, trombon, harfa, fagot...), ne moraju imati završenu osnovnu muzi?ku školu.

· Kandidati koji konkurišu na upisne programe duva?kih instrumenata moraju priložiti ljekarsko uvjerenje specijaliste pulmologa.

· Kandidat koji konkuriše na upisni program za solo pjevanje ne mora imati završenu osnovnu muzi?ku školu. Prijemni ispit obuhvata provjeru vokalnih sposobnosti potrebnih za upisni program kao i nastavni predmet Solfeggio sa provjerom intoniranja, muzi?kog ritma i muzi?ke memorije. Kandidat mora priložiti zdravstveno uvjerenje od specijaliste otorinolaringologa.

Prijemni ispita za upis u programe baletne umjetnosti

1. Prijemni ispit je eliminatoran. Ako kandidat bude ocjenjen sa negativnom ocjenom iz jednog od elemenata iz sastavnog dijela ispitnog programa, biti ?e ocjenjen sa ocjenom nedovoljan (1).

2. Ako jedan ili više kandidata imaju isti broj kona?nih bodova, prednost upisa ima onaj kandidat koji je postigao bolji uspjeh na stru?nom dijelu prijemnog ispita ili onaj koji ne?e paralelno poha?ati još jednu srednju školu.

3. Izbor kandidata za upis u program baletne umjetnosti se utvr?uje i na temelju zdravstvene sposobnosti kandidata za obavljanje poslova i radnih zada?a u odabranom programu. Zdravstvena sposobnost kandidata za obavljanje poslova i radnih zada?a je uvjet za prijavu u odabrani program i dokazuje se potvrdom lije?nika specijaliste (ortopeda).

Sarajevo, 07. 04. 2017. godine

direktorica Srednje muzi?ke škole Sarajevo