Po?eci Srednje muzi?ke škole Sarajevo sežu u daleku 1920. godinu kada je u Sarajevu po?ela sa radom Oblasna muzi?ka škola, prva pedagoška muzi?ka ustanova u BiH koja je subvencionirana od strane države. Oblasna muzi?ka škola svojim radom i djelovanjem do 1941. godine zna?ajno je doprinijela razvoju muzi?ke kulture u Sarajevu i na tim temeljima 8. maja 1945. godine Uredbom Ministarstva prosvjete FNR BiH osniva se Državna muzi?ka škola u kojoj se obrazuju djeca u dobi od 12.-20 godina. Od 1952. godine Škola je smještena u zgradi u najužem centru grada tzv."uglastoj ku?i", u ulici kojoj su se mijenjali nazivi, a danas je to ulica Josipa Stadlera 1.

Škola nije prestajala sa radom ni u najtežim ratnim uslovima od 1992. -1995. godine, bez struje, vode, grijanja i sa samo devet profesora koji su ustrajno održavali nastavu u?enicima koji su na svojim instrumentima, kako je zabilježeno, "svirali u rukavicama i promrzli". Iz ovog oskudnog i neadekvatnog prostora za rad evo ve? 65 godina šire se zvuci muzike, a bivši u?enici Škole sada su širom cijele Bosne i Hercegovine, Evrope i svijeta istaknuti umjetnici, muzi?ki pedagozi, kulturni i javni djelatnici. Školu je završilo preko 2800 u?enika svih muzi?kih profila i baletskog odsjeka (odsjek baleta otpo?eo sa radom školske 1989./90 godine).

Škola njeguje saradnju sa muzi?kim ustanovama i ustanovama kulture kao što su Sarajevska filharmonija, Koncertna agencija Sarajevo art, Muzi?ka omladina, te sa nekoliko muzi?kih škola iz inostranstva - Albertvill, Friedrichshafen, Magdeburg, Split, Zagreb... Zapažena su u?eš?a u?enika i na mnogim me?unarodnim seminarima i muzi?kim radionicama, kao i u radu internacionalnih muzi?kih ansambala i orkestara.